Libańczycy w Siedlcach!

Od roku 2013 Grupa EkoLogiczna realizuje program „Bociany ponad granicami”.
Jego celem jest powstrzymanie nielegalnych polowań na ptaki migrujące przez terytorium Libanu.
W ramach programu prowadzimy edukację w libańskich szkołach, wspieramy społeczników libańskich, oraz jako członkowie koalicji wywieramy presję na rząd libański.
W roku 2018 będziemy kontynuować nasze działania. Będą one mieć charakter praktycznego wsparcia libańskich przyrodników.
W dniach 10- 17 czerwca na terenie powiatu siedleckiego będziemy gościć 2 kolegów, którzy na co dzień w swoim kraju ratują ptaki poszkodowane w wyniku nielegalnych polowań.
Bez jakiegokolwiek wsparcia, leczą oraz przywracają na wolność: bociany, orliki krzykliwe i grubodziobe, orzełki włochate, pelikany, myszołowy, błotniaki, pustułki itp.
Wizyta naszych gości będzie mieć miejsce, w trakcie corocznego obrączkowania bocianów na terenie powiatu siedleckiego.
Elementami pobytu będzie m.in. wspólne obrączkowanie bocianów, spotkania z samorządowcami czy nauczycielami oraz planowanie programu na kolejne lata.
Ważną częścią wizyty będzie szkolenie instruktażowe związane z ratowaniem ptaków kontuzjowanych.
Będzie ono realizowane wspólnie z Azylem dla Ptaków w Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Nasi koledzy zapoznają się z działalnością Azylu, nauczą się jak udzielać pierwszej pomocy ptakom kontuzjowanym, poznają zasady leczenia oraz rehabilitacji, a także przywracania na wolność.
Celem tego przedsięwzięcia jest również zainicjowanie roboczych kontaktów pomiędzy przyrodnikami libańskimi, oraz Azylem dla ptaków, który jest czołowym ośrodkiem ratującym ptaki kontuzjowane w Polsce.
Mamy nadzieję, że tego rodzaju kontakty przyczynią się do wzrostu liczby ptaków przywracanych po postrzałach na wolność w Libanie.
Liczymy na to, że doświadczenia zdobyte w trakcie pobytu naszych gości ułatwią rozwinięcie programu, a także ułatwią codzienną pracę związaną z ratowaniem ptaków kontuzjowanych na terenie północnego Libanu.
Partnerami przedsięwzięcia są: Ambasada Polska w Bejrucie, Azyl dla Ptaków w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej, Szlak Kulinarny Mazowiecka Micha Szlachecka.