Bociany ponad granicami – kolejny etap projektu!

Od roku 2013 Grupa EkoLogiczna w partnerstwie z Ambasadą Polską w Bejrucie prowadzi projekt „Bociany ponad granicami”.
Jego głównym celem jest powstrzymanie nie legalnych polowań na ptaki migrujące nad terytorium Libanu.
Ocenia się, że każdego roku ginie w tym kraju, co najmniej 2,4 mln ptaków wielu rzadkich i zagrożonych na terenie Europy gatunków tj. bocian biały, orliki: krzykliwy i grubodzioby, kraska, żołna, derkacz i wiele innych.
W ciągu tych kilku lat udało się sporo dokonać. Między innymi: przekazywaliśmy materiały drukowane do szkół libańskich oraz współorganizowaliśmy konkurs na najpiękniejsze zdjęcie ptaków. Jego zwycięzcy w nagrodę wzięli udział w obrączkowaniu bocianów na terenie powiatu siedleckiego (rok 2015). W roku 2017 prowadziliśmy spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży w szkołach libańskich.
W ubiegłym roku przyrodnicy libańscy uczyli się jak ratować ptaki kontuzjowane, w Azylu dla Ptaków, w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym oraz wzięli udział w obrączkowaniu bocianów na terenie powiatu siedleckiego.
Ciąg dalszy nastąpi już w przyszłym miesiącu.
Na przełomie marca i kwietnia odbędzie się kolejna wizyta przedstawicieli naszej organizacji na północy Libanu. Jest to obszar, gdzie w trakcie migracji ginie szczególnie dużo ptaków.
W trakcie pobytu zaplanowaliśmy wizyty w kilku libańskich szkołach, połączone z prezentacją na temat ochrony bociana białego.
Odbędą się również spotkania robocze w: Ambasadzie Polskiej w Bejrucie oraz z nauczycielami i myśliwymi.
Mamy nadzieję, że nauczyciele i myśliwi staną się ambasadorami naszych działań oraz przyczynią się do rozwinięcia szerszego ruchu na rzecz ochrony ptaków migrujących nad terytorium Libanu. Jeśli uda nam się zgromadzić środki finansowe, to właśnie przedstawiciele tych dwóch grup wezmą udział w dorocznej akacji obrączkowania bocianów już w czerwcu.

Nasze działania w Libanie wspierają niezawodni przyjaciele: Ambasada Polska w Bejrucie, Michel Sawan, Fadi Habib, KOZAK DRUK, Renata Orzeszek- Bez Szablonu, MADAR- hurtownia i sieć sklepów z artykułami dla dzieci, Zakład Utylizacji Odpadów, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, Radio ESKA, Radio Dla Ciebie, Polska Agencja Prasowa, I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Siedlcach