W obronie ptaków migrujących nad terytorium Libanu!

Sygnatariusze z 28 krajów, reprezentujący ponad 50 organizacji pozarządowych oraz grup nie formalnych wystosowali list do Prezydenta oraz Ministra Środowiska Libanu z apelem o powstrzymanie nielegalnych polowań na ptaki migrujące przez terytorium tego kraju.
W ciągu najbliższych 2 tygodni rozpocznie się przelot tysięcy ptaków (w tym tak kochanych przez Europejczyków bocianów białych) nad Libanem, w kierunku terenów lęgowych w Europie.
Liban znajduje się na liście dziesięciu krajów śródziemnomorskich, w których z rąk pseudo myśliwych ginie największa liczba ptaków (głównie wróblowych, ale i innych, m.in. bocianów) w czasie corocznej migracji do/z Afryki.
Jak wskazują szacunki, w Basenie Morza Śródziemnego może ginąć rocznie nawet 25 000 000 ptaków różnych gatunków, w tym rzadkie i zagrożone na całym areale swojego występowania.
Grupa EkoLogiczna jest również sygnatariuszem przywołanego listu.
Działania na rzecz ochrony ptaków migrujących w Libanie prowadzimy od roku 2013, w ramach projektu „Bociany ponad granicami”.
Wśród najważniejszych jego elementów należy wymienić akcję edukacyjną w libańskich szkołach w tracie której przekazaliśmy Libańczykom 1000 płyt z filmem „Reksio i bocian” czy uczestnictwo naszych przyjaciół, przyrodników z Libanu w Międzynarodowym obrączkowaniu bocianów na terenie powiatu siedleckiego w roku 2015.

Projekt „Bociany ponad granicami” wspierają:
Ambasada Polska w Bejrucie, Polska Agencja Prasowa oraz firmy i osoby indywidualne