Przyrodnicy libańscy z wizytą w Siedlcach!

W dniach 10- 16 czerwca na terenie powiatu siedleckiego przebywali przyrodnicy z Libanu; Michel Sawan oraz Fadi Habib. Celem wizyty było uczestnictwo w dorocznym obrączkowaniu bocianów białych na terenie powiatu siedleckiego, nauka ratowania ptaków kontuzjowanych, oraz uzyskanie praktycznych doświadczeń w ramach projektu edukacyjnego.

Goście przybyli do nas zgodnie z planem, w dniu 10 czerwca.
Jeszcze tego samego dnia zwiedzaliśmy ptaszarnię w Nakorach, w gminie Suchożebry, oraz wyprawiliśmy się w teren, by odczytywać obrączki, nocujących na drzewach bocianów.
W dniu 11 czerwca (poniedziałek) zameldowaliśmy się w Azylu dla ptaków przy Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, by uczyć się pierwszej pomocy ptakom kontuzjowanym.
Goście wizytowali cały ogród, woliery rehabilitacyjne dla ptaków drapieżnych, uczestniczyli w operacji związanej z zabezpieczaniem złamania u bociana białego, dyskutowali o środkach farmakologicznych związanych ze znieczulaniem ran, warunkami przetrzymywania ptaków po kontuzjach itd.
Wymienili kontakty teleadresowe z szefową Azylu Agnieszką Czujkowską, pomocne podczas konsultowania konkretnych przypadków terenowych.
W godzinach popołudniowych zostaliśmy zaproszeni na 1,5 godzinny spływ rzeką Wisłą, łodzią „Bocian”, w którym oprócz gości uczestniczyli: prof. SGGW Magdalena Kachniewska (organizator), Wojciech Bożek, oraz niżej podpisany.
We wtorek od rana, przebywaliśmy w terenie odwiedzając gniazda bocianie, na których w dniu następnym miało odbyć się obrączkowanie. Zwiedziliśmy również 3 miejsca widokowe w dolinie rzeki Bug, w okolicy Korczewa. W godzinach południowych wyprawiliśmy się w miejsce gniazdowania żurawi oraz orlika krzykliwego (goście oprócz bocianów ratują ptaki drapieżne).
Po południu goście zostali zakwaterowani w dworze Mościbrody, gdzie mieli nocować do końca pobytu w Siedlcach.
W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie połączone z ogniskiem powitalnym, w którym wzięli udział: Starosta Powiatu Siedleckiego Dariusz Stopa, właściciele dworu: Małgorzata oraz Krzysztof Borkowscy, właścicielka restauracji Zaścianek Polski- Bożena Julia Polak- Stojanowa oraz członkowie Grupy EkoLogicznej.
Spotkanie zakończyło się deklaracją o gotowości kontynuowania projektu w roku 2019, z udziałem samorządów oraz organizacji i szkół.
Począwszy od środy (13 – go czerwca) rozpoczęliśmy intensywnie obrączkowanie bocianów na terenie powiatu siedleckiego. W trakcie akcji, goście mieli możliwość zapoznania się z prowadzonym przy okazji obrączkowania programem edukacyjnym. Pytali o sposoby docierania do konkretnych szkół, przedszkoli oraz firm, z którymi współpracujemy.
Dyskutowali z nauczycielami nt. zaangażowania jednostek w projekt obrączkowania bocianów prowadzony przez Grupę. Pytali również o możliwości prowadzenia wspólnych działań przez szkoły w Polsce i Libanie.
Oczywiście uczestniczyli bezpośrednio w samym obrączkowaniu bocianów asystując podczas znakowania ptaków z konkretnych gniazd.
W czwartek (14- go czerwca) w godzinach popołudniowych goście oraz uczestnicy obrączkowania zostali zaproszeni na uroczyste podsumowanie wizyty w terenie.
W spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele dworu Mościbrody, Fundacji „Mazowiecka Micha Szlachecka”, gospodarze łowiska specjalnego „Kamień”, uczestnicy obrączkowania, biura promocji miasta Stołecznego Warszawa, przedstawiciele mediów (TVP Warszawa) oraz goście.
Ponownie dyskutowano nt. możliwości kontynuacji projektu z udziałem firm prywatnych i instytucji, oraz nad planami na rok przyszły.
Ustalono że wiosną roku 2019 nastąpi rewizyta w Libanie, oraz zostaną zainicjowane robocze spotkania z Ministrem Środowiska Libanu, przedstawicielami samorządu zainteresowanego współpracą z samorządem polskim (starostwo), potencjalnymi szkołami (uczestnicy projektu edukacyjnego).
Piątek (15 go- czerwca) był ostatnim dniem pobytu naszych gości na ziemi siedleckiej). Od rana obrączkowaliśmy bociany, oraz wymienialiśmy ostatnie uwagi nt. planów na przyszłość. W trakcie pobytu udało się oznakować łącznie około 250 młodych bocianów.
Koledzy, którzy przybyli z Libanu są praktykami- terenowcami.
W trakcie wizyty poznali konkretne metody realizacji projektu w Polsce. Nauczyli się podstawowych metod ratowania ptaków kontuzjowanych.
Zdobyte doświadczenia, z pewnością wykorzystają na terenie północnego Libanu, gdzie zamieszkują, oraz gdzie ginie najwięcej ptaków zastrzelonych podczas nielegalnych polowań.
Wizyta odbiła się szerokim echem w mediach, a nasi goście po powrocie z Polski odebrali już prośby o przybliżenie założeń projektu, oraz o spotkania w szkołach.
Obecnie, przygotowujemy wspólną strategię prowadzenia działań projektowych na przełomie roku 2018/19 oraz koncepcję na rok przyszły.

Wizyta naszych przyjaciół z Libanu jest elementem projektu „Bociany ponad granicami” prowadzonego przez Grupę EkoLogiczną od roku 2013.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie wizyty naszych przyjaciół z Libanu.
Są to: Ambasada Polska w Bejrucie, Fundacja „Mazowiecka Micha Szlachecka”, Dwór Mościbrody, Restauracja „Zaścianek Polski”, Elwira i Marek Machała, KOZAK DRUK, Restauracja Kochanówka, „Bez Szablonu” – Renata Orzeszek, Jan Czarnocki, Magdalena Kachniewska, Anna Kwiatkowska, Paweł Ślusarczyk, Wojciech Bożek, Piotr Sadurski, Państwo Bąkowscy z Krześlina, Azyl dla Ptaków w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, Radio ESKA, RDC, Katolickie Radio Podlasie, TVP Warszawa,

Galeria fotografii z obrączkowania
Foto: Paweł Ślusarczyk