Bociany, rowery i….


Stało się już tradycją, że w pierwszej dekadzie maja odbywa się rajd rowerowy „Szlakiem bocianich gniazd”. W roku bieżącym odbyło się już X, jubileuszowe rajdowanie. W związku z okrągłą rocznicą naszej imprezy, zmodyfikowaliśmy trasę oraz zaplanowaliśmy różnorodne niespodzianki. O świcie, w dniu startu już wiedzieliśmy, że pogoda nam dopisze i bez stresu możemy wyruszać. Około godziny 9 wszyscy uczestnicy znaleźli się na miejscu zbiórki. Tradycyjnie miejscem startu był Krześlin, gdzie otrzymaliśmy błogosławieństwo udanej imprezy oraz opieki opatrzności od księdza proboszcza. Wyruszyliśmy w bojowych nastrojach, w kierunku miejscowości Brzozów, by już po około 2 kilometrach gwałtownie zatrzymać nasze jednoślady. Mieliśmy szczęście obserwować kilkanaście krążących bocianów, oraz próbę zajęcia gniazda, w którym prawowici właściciele wysiadywali już jaja. Incydent ten stał się pretekstem do rozmowy o wierności bocianich par, oraz o innych wydarzeniach towarzyszących lęgom. Po takiej wróżbie wyruszyliśmy na trasę ponownie. W miejscowości Brzozów, w której znajduje się kilka bocianich gniazd rozmawialiśmy o znaczeniu dolin rzecznych, oraz o sposobach ratowania zagrożonych bocieńców. Opowieściom towarzyszyły bociany żerujące na łąkach oraz wysiadujące w gniazdach swoje „jajeczne skarby”. Wyśmienita pogoda na całej trasie skłoniła nas do zatrzymania się w miejscowości Przygody.
http://rezeptfreitabletten.com/sildenafil-preis-rezeptfrei.html

Około godziny 11 odbył się tutaj dłuższy postój, konieczny dla regeneracji sił oraz uzupełnienia płynów. Na postoju, sokołowski leśnik, pan Waldemar Szmurło opowiedział nam o swoich wyprawach rowerowych, oraz udzielił wskazówek jak przygotowywać się do sezonu. Z Przygód wyruszyliśmy w kierunku Strzały, przekraczając dolinę Liwca. Na całej trasie rajdu słyszeliśmy ptasie śpiewy. Zewsząd dobiegał nas śpiew słowików, piecuszków, potrzeszczy oraz ortolanów. Te ostatnie ptaki towarzyszą nam od pierwszego rajdu i uczestnicy opowiadają już o nich zabawne anegdoty. Wszyscy zwracali uwagę na wszechobecne zapachy kwitnących bzów, czeremchy oraz piękne, śródpolne grusze. Właśnie krajobraz kulturowy ze starymi drzewami, przydrożnymi kapliczkami stał się tematem opowieści na kolejnym przystanku, w okolicy miejscowości Purzec. Ostatni przed metą przystanek miał miejsce pośród łąk, w dolinie Liwca, koło Chodowa. Rozmawialiśmy tutaj o obszarach chronionych, ptakach zamieszkujących łąki oraz dolinę rzeki.

Około godziny 13 dotarliśmy do miejscowości Wyłazy, gdzie czekały na nas niespodzianki kulinarne przygotowane przez gospodarstwo „Eko na Szerokim”. Z wielkim apetytem pałaszowaliśmy rosół podawany wprost z polowej kuchni, jajka od kurek zielononóżek, kiełbaski z ogniska oraz przepyszne ciasta. Te ostatnie wypiekali dla nas przyjaciele z Ryżek koło Łukowa. W atmosferze świętowania rozdaliśmy nagrody najbardziej zaangażowanym uczestnikom rajdu. Były to lornetki oraz drobiazgi przekazane przez naszych sponsorów. Miłym akcentem był wybór królowej i króla rajdu. Insygnia władzy, w postaci dętek rowerowych z dzwonkami, otrzymali Mariola Radzikowska oraz Ryszard Ryś, uczestniczący w naszym rajdzie od jego pierwszej edycji. Chętni mogli wziąć udział w zwiedzaniu gospodarstwa oraz pogłaskać pięknego buhaja Barabasza, który wyprowadził swoje stado na pobliskie łąki. Ostatni goście opuszczali Wyłazy około godziny 19. Wszyscy uczestnicy oprócz miłych wrażeń zyskali wspaniałą opaleniznę i w dobrych humorach wrócili do domów. Tym razem w naszym rajdzie wzięło udział 82 uczestników. Tradycyjnie najliczniejszą grupę stanowiła młodzież ze szkoły podstawowej w Zbuczynie wraz z opiekunami. Gościliśmy także młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego z Baczkowa, oraz rowerzystów z Siedlec i Sokołowa Podlaskiego. Rajd został zorganizowany przez członków i sympatyków Grupy EkoLogicznej, ale nie mógłby odbyć się bez instytucji oraz osób, którym serdecznie dziękujemy.

Duży wkład w organizację rajdu wnieśli:
Starostwo Powiatowe w Siedlcach, Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z.o.o, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim, Urząd Gminy w Suchożebrach, Asaj- hurtownie elektryczne, Nadleśnictwo Łuków, „Bez Szablonu”- Renata Orzeszek, Piekarnia Krześlin- Dariusz i Leszek Mlonek, Przemysław Kozak – Kozak Druk, Marzena Komar, Katarzyna Wielgorz.